Mekanist Gezgin & Guru Etkinliği; Virginia Angus ile Teras Sezonumuzu Açtık!

700 bin Mekanist’in seçimi, Burger’in 1 numarası Virginia Angus hakkında, başta Mekanist’te olmak üzere çok yazıldı çizildi. Eminönü-Mercan’daki ufak dükkanında lezzet düşkünlerini ağırlayan Virginia Angus’u mekanı dışında tatmak ise, ilk defa Mekanist Gezgin & Gurular‘ına nasip oldu. Meşhur, Boğaz manzaralı terasımızın sezon açılışında lezzet sponsorumuz olan Virginia Angus‘lu partimizi, Guru’muz Löplöpçüler’in maskülen yarısı, Semih Diken, kaleme aldı:

İstanbul’da kebap değil de steak yemek isterseniz ufak bir servet vermeye hazır olmalısınız. Fakat Virginia Angus açıldıktan sonra İstanbul’daki hamburger ve steak fiyatlarında bir düzenleme olduğu kesin. Kimin aklına gelirdi ki Eminönü Mercan yokuşunda bir steakhouse açılsın, Amerika’daki hamburgerleri etleri yapsın, hem de ucuza satsın.

Mekanist Gezgin-Guru etkinliği olarak Virginia Angus’a gidemedik ama Virginia Angus’u Mekanist’e getirdik. Ama öyle hazır paket hamburger falan değil. Kömürüyle, mangalıyla, Hikmet Ustasıyla, Virginia Angus ciddi ciddi Mekanist’in terasında ufak bir şube açmıştı sanki. Saat 19:00 gibi mangal yandığında davetliler ufak ufak mangala yakın masaları kapmaya başladılar…

Mangalın üstündeki alevler azalıp kömürler kor haline geldikten sonra hamburger köfteleri ızgaranın üstüne dizilmeye başlandı. Boncuk boncuk damlayan yağlar kömür ateşinin üzerine düşmesiyle birlikte etraf bir anda dumanaltı oldu. Normalde insanlar dumanaltı olan bir yerden uzaklaşır değil mi? Ama nedense burada tam tersine herkes dumanın çıktığı yere doğru akın etti. Yarım hamburger kapmak için adeta mücadele edildi.

Burgerlerin içinde olması gereken iki önemli malzeme; karemelize soğan ve iyice eritilmiş cheddar peyniri unutulmamıştı. Burgerin yağlı eti o kadar güzeldi ki yarım parça ile kolay kolay kimse tatmin olmadı, ikinciyi aldı. Diğer etlerin önünü kapatmamak için üçüncü hamburgeri ekmeksiz! götürenler bile oldu.

Hamburger faslı bittikten sonra lokumlar mangala girdi, misafirlerde sevinç mutluluk tavan yaptı. İyi pişmiş et sevenlerin pek hoşlanmayacağı cinsten dışı kahverengi, içi pembe etin taliplisi çok oldu. Bunda tabii etlerin kalitesi ve kömür ateşinde pişmesinin de katkısı büyük. Hikmet Usta tecrübesini konuşturdu, bu kalabalığa rağmen leziz etler hazırlamayı başarabildi. Tek eksik, tuz unutulmuştu, o kadar da kadı kızında olsun artık.

Finalde ise neredeyse avuç içi büyüklüğündeki fıstıklı sucuk dilimleri sahneye çıktı. Siz hiç mangalın üzerinde pişen sucukların çıkardığı cozurtulu sesi, kulağını yaklaştırıp dinleyen birini gördünüz mü? O gece görüldü! Hamburgeri ve lokumu mideye indiren misafirler usulen sadece bir parça tadına baktı ama, kedi gibi mangalın etrafında dolanan Semih Diken (Löplöpçüler) ve Oğuz Yenihayat (Yenihayatintadi) sucukların hakkını son damlasına kadar verdi. Filmin koptuğu an, etler bittiğinde Semih Diken’in (Löplöpçüler) sucukların kesildiği tahtanın üzerindeki yağları ve sucuktan düşen fıstıkları ekmekle sıyırdığı an oldu.

Sağ olsun Mekanist’in bu cömert davetinde Virginia Angus’un hamburgeriyle coştuk, lokumla çıldırdık, sucukla zıvanadan çıktık. En kısa zamanda Virginia Angus’u yerinde ziyaret etmek de bizlere farz oldu.

Emeği geçen herkese teşekkürler…

semih

Semih Diken ve Özenç Anar Diken’dan oluşan “Löplöpçüler” her fırsatta seyahate çıkar, farklı kültürleri ve mutfakları keşfeder. Gittikleri yerlerde ana yoldan çıkıp sokak aralarına ve köylere girer. 5* otellerden ve restoranlardan nefret eder; nerede yerel insanların yediği lokantalar varsa oraya gider. Yaptıkları seyahatleri ve buldukları lezzet duraklarını paylaşmak için www.loplopculer.com adresinde blog yazar. Anlık olarak hangi lokantada ne yediklerini ise Mekanist‘ten ve Twitter‘dan paylaşır. Yanlız baştan uyaralım, yazılarını asla aç karnına okumayın! Yoksa gece gece pijamanın üstüne ceketi giyip kendinizi dışarıda bir tostçuda bulabilirsiniz!

WPExplorer

Önemli Not: Kullanatmarket.com ‘a her zamanki birbirinden güzel ve kullanışlı servis malzemesi desteği için, Gurular’ımızdan Oğuz Yenihayat ve Mutfak Sırları‘na ise Instagram’dan yürüttüğümüz fotoğrafları için teşekkür ederiz ;)

 • Yayımlanma Tarihi: 17 April 2013
 • tarafından yazıldı
 • Kategori: Etkinliklerimiz · Gezgin & Guru Etkinlikleri

3 Yorum

 1. Mehmetcan · 17/04/2013 Yanıtla

  Mekanist taviyesi uzerine gidip yemistim… Guzeldi ancak extra extra özel bir lezzet yoktu; ayrıca bana gore ince kesilmisti..

 2. Harbiyiyorum · 18/04/2013 Yanıtla

  Ah sen ne yemişsin be Semih’cim :) Ah ben de olaymışım.

 3. erşen turgut · 22/04/2013 Yanıtla

  yiyin gari.

Yorum Yazın