Özel Dosya: “Yeni Karaköy”

Özel Dosya: “Yeni Karaköy”

Eski İstanbul’un kalbinde, bir yanda Haliç, bir yanda Tophane, yukarısında Galata… Karaköy ya da “Yeni Karaköy”, şüphesiz İstanbul’un son yükselen trendi. Mekanlar, galeriler, oteller peşi sıra açılıyor; ünlüler, artık Karaköy’de görülüyor. Bir vakitler Cihangir, sonra Tünel ve Şişhane’de olup bitenler, bir süredir Karaköy’de gerçekleşiyor.

Hal böyleyken, biz de sizler için özel bir Karaköy dosyası hazırlayıp yeme-içme-eğlence hattında “en trendleri”, “en yenileri” ve yakın gelecekte heyecanla beklenenleri toparlayalım dedik…

Karaköy’ün Yeni Trend Durakları

 • Bej (& Kağıthane): Lal Dedeoğlu’nun işletmeciliğini yaptığı mekan, hafta içi ya da haftasonu ayaküstü rahatlıkla bir atıştırma için uğrayabileceğiniz, güzel bir içki alabileceğiniz keyifli bir adres. Mekan akşamüstü happy hour’larıyla ünlü; pazarları ise sadece brunch için açık. Kağıthane ise orjinal Istanbul tasarımları ile sevdiklerinize küçük hediyelikler bulabileceğiniz Bej’in bir nevi arka odasındaki hediye dükkanı.
 • Ca’d’oro: Doors Grubu’nun Akdeniz Mutfağı ağırlıklı bir menüye sahip olan lokantası, eskilerin Osmanlı Bankası, şimdilerin Garanti Bankası’na ait Salt Binası’nın içinde yer alıyor. İhtişamlı binası, tarihi dokusuyla zıt düşmeyen minimalist dekoru ve muhteşem Haliç manzarası ile Karaköy’deki favori yeme-içme adreslerinden biri. Ca’d’oro’nun genç ve güzel şefi Beril Şanal ile gerçekleştirdiğimiz röportaj için tıklayın.
 • Karabatak: Aslen Julius Meinl’in kahvelerinin dağıtım merkezi olup daha sonra gelen gidenlerin talepleri üzerine kafeye dönüştürülen Karabatak, orjinal dekoru ve huzurlu ortamıyla sizi İstanbul’dan uzakta bir yerlere sanki küçük bir Avrupa kasabasına götürüyor. Yemekler konusunda büyük bir beklentiniz olmasın; içki servisi yok ve menüsü kahve çeşitleri, tatlı, sandviçler ve kahvaltı tabaklarından oluşuyor.
 • Karaköy Lokantası: Hem öğlen hem akşam servis veren Karaköy lokantası, Karaköy’ün önemli lezzet duraklarından birisi. Ayrıca içki+meze programları için de doğru bir adres.
 • Lokanta Maya: İstanbul’un ender “slow food” lokantalarından birisi Lokanta Maya’da menüdeki tüm yemekler, slow food felsefesine göre yani turfanda ürünlerden yapılıyor. Bu sebeple de Maya’nın menüsü sık sık güncelleniyor. 2010 Timeout dergisinin en iyi şef ödülünü alan Didem Şenol’un lezzetleri, Karaköy’ün olmazsa olmazlarından. Mekan farklı öğle ve akşam menüleri ile hizmet veriyor.
 • Ops: Karaköy’ün gündüz duraklarından bir diğeri de Ops. İç mimar sahiplerinin ince zevkini mekanın rahat ve keyifli dekorunda görebiliyorsunuz. Evinizin salonunda oturur gibi, güzel müzikler eşliğinde rahat vakit geçirebileceğiniz bir kafe.

Vee en tazeler!

 •  Otel Gradiva Bankalar caddesinin başında açılan otel, Karaköy’e beraberinde 3 yeni mekan daha kazandırdı:
  1. Nublu: İlhan Erşahin’in ilk olarak New York’da açtığı caz barının İstanbul şubesi şimdi Karaköy’de! Nublu, Gradiva Otel’den girdiğinizde zeminin iki kat altında yer alıyor. Nublu’da hafta içi ve haftasonları saat 22:00’den itibaren canlı müzik performansları seyredebilir, performans olmayan günlerde ise Dj müziği eşliğinde barda vakit geçirebilirsiniz.
  2. Bank: Gradiva otelin girişinde yer alan Bank, sade ve rahat menüsü ile ayaküstü atıştırma yapabileceğiniz bir kafe.
  3. Zelda Zonk: Ve bir yeni teras mekanı daha..Zelda Zonk Haliç’i kucaklayan manzarası ile hem keyifli bir akşam yemeği yiyebileceğiniz hem de gecenin ilerleyen saatlerinde barda takılabileceğiniz güzel bir mekan.
 • Unter: Backyard’ın işletmecileri de Karaköy’ü es geçmedi ve geçtiğimiz ay hemen Karabatak’ın karşısında yeni mekanları Unter’i açtılar. Unter’de gündüz ve gece rahat birşeyler atıştırabilir, hatta özel davetler ve partileriniz için mekanın üst katında yer alan “Unter Loft” tan faydalanabilirsiniz. Cuma ve cumartesileri Dj performansları ile mekan daha bir hareketleniyor..
 • Via Vai/ Sub Hotel: Alpet’in devamında Necatibey caddesi üzerinde yer alan Sub Hotel’in girişindeki camekan her zaman dikkatimi çekiyordu ve ne güzel bir kafe olur diye düşünüyordum. Meğer mekan kan sahipleri de aynı şekilde düşünüyorlarmış ve böylece Via Vai’yi açmışlar. Karaköy’ün en tazesi…

Çok yakında..!

Galatasaray’daki mekanı Münferit ile İstanbul yeme-içme hayatında adını başarıyla duyuran işletmeci Ferit Sarper de Karaköy’de Münferit’ten bambaşka bir konsept ile yeni bir mekan açmak için kolları sıvamış. Mekanın Şubat 2013’de açılması planlanıyormuş…

Karaköy Klasikleri:

 • Karaköyüm hakkında Ersen T. (Gezgin): “Karaköy’de kimsenin aklına gelmeyecek şekilde, köşe bir binanın en üst katına konumlanmış, asansörle indikten sonra bir kat daha merdivenle varılan mekan. Özellikle öğle yemeklerinde müdavimi boldur. Günlük değişen menülerinin yanı sıra, mekana özgü yemekler de servis ediliyor. Mesela karaköyüm köfte…”
 • Tarihi Karaköy Balıkçısı hakkında Mine Ö. (Guru): “Taze ızgara ve tava muhteşem balıkları yemek için buraya mutlaka bir uğrayın. Mekan çok salaş. Balıkçıların arka bahçesinde üç beş masa ve sandalye. Tabak altına koyulan saman kağıdından servisler. Elinizi yıkamak için bidondan bozma musluklar ama bunların hiçbirini balığı ağzınıza attığınızda farketmiyorsunuz.”
 • Liman Lokantası hakkında İrem A. (Guru): “Hayatımda yediğim en güzel balığı servis eden, süper kafa garsonların bulunduğu, yediğiniz içtiğiniz herşeyin leziz olduğu, müthiş manzaralı bir İstanbul lokantası.”
 • Akın Balık hakkında Begüm S. (Guru): “Karaköy’den Haliç’i izleyerek açık havada rakı eşliğinde balık yemenin keyfine varmak için gideceğiniz ilk yerlerden biri Akın Balık..Son derece salaş bir ortamda hizmet veren müessenin rahatlığı hiç şüphesiz kendinizi evinizdeymişçesine hissettirecek. Son dönemim popüler filmi”Aşk Tesadüfleri Sever” filminin de balıkçıdan geçen bölümünün burada çekildiği ve meraklı yabancı turistlerce de çoktan keşfedildiği duyurulur!”
 • Güllüoğlu Baklava hakkında Gezen G. (Gezgin): “Mükemmel! Kaliteli malzemeyle yapılmış, başarılı, her zaman taze ürünler, uygun fiyatla emrinizde.”
 • Namlı Gurme hakkında Ahu S. (Gezgin): “Kahvaltı en sevdiğimiz öğün, hele ki Pazar kahvaltıları hiçbir şeye değişilmez. Namlı Gurme hem gözünüzü hem midenizi doyuran çeşitliliği ile “ne yesem ne yesem” diye sayıklamanıza neden olan favori kahvaltı mekanlarımdan…”

 

 


 Guru’muz Serra Tükel hakkında…

sr

İstanbul’da bir İzmirli, keşfetmeye meraklı, yeme-içme ve seyahat tutkunu, trend takipçisi, tam zamanlı profesyonel, part-time blogger ve www.gurulogy.com web sitesinin kurucusu…

An Izmirian in Istanbul, loves to explore, passionate about food and travel, courious for new trends, a full-time professional, part-time blogger and founder of the website www.gurulogy.com

WPExplorer
 • Yayımlanma Tarihi: 7 December 2012
 • tarafından yazıldı
 • Kategori: Özel Dosyalar · Semt Dosyaları

Yorum Yazın